GABA چیست؟

گاما آمینوبوتیریک اسید (GABA) یک اسید آمینه طبیعی است که به عنوان یک انتقال دهنده عصبی در مغز شما عمل می کند. انتقال دهنده های عصبی به عنوان پیام رسان های شیمیایی عمل می کنند. GABA به عنوان یک انتقال دهنده عصبی بازدارنده در نظر گرفته می شود زیرا برخی از سیگنال های مغزی را مسدود یا مهار می کند و فعالیت سیستم عصبی شما را کاهش می دهد.وقتی GABA به پروتئینی در مغز شما متصل می شود که به عنوان گیرنده GABA شناخته می شود ، یک اثر آرام بخش ایجاد می کند.که عامل این می تواند به کاهش احساس اضطراب ، استرس و ترس کمک کند.همچنین این ماده ممکن است به جلوگیری از تشنج کمک کند.

در نتیجه این ویژگی ها ، GABA در سال های اخیر به یک مکمل محبوب تبدیل شده است و اهمیت مصرف آن به این دلیل است تامین آن از منابع غذایی زیادی امکان پذیر نیست.

چرا بهتر است از مکمل های GABA استفاده کنیم؟

اثر آرامش بخش طبیعی GABA بر مغز منجر به اثر این مکمل برای کاهش استرس شده است.استرس بیش از حد با خواب ضعیف،سیستم ایمنی ضعیف و خطر بیشتر افسردگی در ارتباط است.

علاوه بر این،افرادی که برخی شرایط را دارند ممکن است سطوح پایین تری از GABA داشته باشند.که برخی از این افراد عبارتند از:

افراد دارای اختلالات تشنجی،اختلالات حرکتی مانند بیماری پارکینسون،اختلال نقص توجه و بیش فعالی،اضطراب،اختلال هراس و اختلالات خلقی:مانند افسردگی

بنابراین برخی از افراد مبتلا به این بیماری ها از مکمل های GABA برای کمک به بهبود علائم خود استفاده می کنند.

به عنوان مثال برای کنترل اضطراب دیده شده است،افرادی که از مکمل GABA استفاده کردند ، احساس آرامش بیشتری در طول یک رویداد استرس زا نسبت به افرادی که از دارونما استفاده می کردند،داشتند.

در مورد مشکل بیخوابی نیز در یک مطالعه نشان داده شده است که شر که افرادی که مکمل GABA را یک ساعت قبل از خواب مصرف کردند سریعتر از افرادی که دارونما مصرف کردند به خواب رفتند.آنها همچنین چهار هفته پس از شروع درمان بهبود کیفیت خواب را گزارش کردند.

و در نهایت در رابطه با استرس و خستگی مطالعه ای در ژاپن ، تأثیر GABA بر کاهش میزان خستگی روحی و جسمی در حین انجام یک کار  مشکل را نشان میدهد.

در نتیجه باید بگوییم GABA نقش مهمی در بدن ما به عنوان یک پیام رسان شیمیایی دارد. اما وقتی به عنوان مکمل استفاده می شود ، نقش آن کمتر مشخص است و بر اساس تحقیقات ممکن است این مکمل گزینه ای  مناسب برای کاهش استرس ، خستگی ، اضطراب و بی خوابی باشد.

نظر خود را بیان کنید